Sort by

CarcinoGent has logged 80 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Valley of the Zombies

Valley of the Zombies

1946
×
★★★
Edit this entry  
25
Club Havana

Club Havana

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Strangler of the Swamp

Strangler of the Swamp

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom of Chinatown

Phantom of Chinatown

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Money Madness

Money Madness

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
That Brennan Girl

That Brennan Girl

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mad Monster

The Mad Monster

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Repeat Performance

Repeat Performance

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Wouldn't Be in Your Shoes

I Wouldn't Be in Your Shoes

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Vampire's Ghost

The Vampire's Ghost

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
Gideon's Day

Gideon's Day

1958
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Invisible Woman

The Invisible Woman

1940
×
★★½
Edit this entry  
22
Friday Foster

Friday Foster

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Downhill

Downhill

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four Sons

Four Sons

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
03
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
3 Bad Men

3 Bad Men

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Mummy's Ghost

The Mummy's Ghost

1944
×
★★
Edit this entry  
30
RRR

RRR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
She-Wolf of London

She-Wolf of London

1946
×
★★★
Edit this entry  
24
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★½
Edit this entry  
23
Man in the Saddle

Man in the Saddle

1951
×
★★★
Edit this entry  
22
Kundo: Age of the Rampant

Kundo: Age of the Rampant

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★½
Edit this entry  
20
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★½
Edit this entry  
18
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The River's Edge

The River's Edge

1957
×
★★★
Edit this entry  
11
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Orca

Orca

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alligator

Alligator

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Creature Walks Among Us

The Creature Walks Among Us

1956
×
★★★
Edit this entry  
02
Murders in the Zoo

Murders in the Zoo

1933
×
★★★
Edit this entry  
27
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★½
Edit this entry