Highest rated films

  • The Gift

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Krampus

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Turbo Kid

    ★★★½

  • Sicario

    ★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★

  • Heat

    ★★★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★★½

  • Song of the Sea

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★★½

  • Frozen

    ★★★★½

  • The Friends of Eddie Coyle

    ★★★★½

  • Bad Day at Black Rock

    ★★★★½

  • Criss Cross

    ★★★★½

  • Halloween II

    ★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★★

  • Point Blank

    ★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★

  • The Gift

    ★★★★

  • A Colt Is My Passport

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 61 Films watched
  • 5.1 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Nightmare Alley

Aug 5

Last Film

The Hidden Fortress

Dec 29

Genres, countries & languages

Thriller
27 films
Drama
25 films
Crime
19 films
Action
16 films
Horror
15 films
Comedy
12 films
Sci Fi
8 films
Fantasy
8 films
Adventure
8 films
Mystery
6 films
USA
50 films
France
4 films
Germany
4 films
UK
4 films
Japan
3 films
Australia
2 films
Canada
2 films
Italy
2 films
Ireland
1 film
Israel
1 film
English
56 films
Spanish
6 films
German
5 films
French
5 films
Japanese
3 films
Italian
3 films
Portuguese
2 films
Russian
2 films
Swedish
1 film
Breton
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 120

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

CarcinoGent’s most liked review

To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

★★★★★

One of the greatest comedies of all time. See it!

More reviews

CarcinoGent’s most liked list

Intimidation
Point Blank
A Colt Is My Passport

Son of Film Noir

Just a list of neo-noir flicks and movies from the post-film noir era that exhibit traits found in film noir.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Heat
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Jupiter Ascending
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

The Tattooed Stranger
Average weighted rating:

2.8

Films CarcinoGent watched in 2015

  • The Hidden Fortress
  • Batman Returns
  • The Hateful Eight
  • Going My Way
  • Darkman
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • The Grand Duel
  • Krampus
  • A Christmas Carol
  • Love Actually
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Song of the Sea
  • The Friends of Eddie Coyle
  • The Murderer Lives at Number 21
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Intimidation
  • A Colt Is My Passport
  • The Gift
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Jupiter Ascending
  • Tales of Halloween
  • Elevator to the Gallows
  • Keoma
  • Sinister
  • The Mummy
  • Dark of the Sun
  • Frozen
  • Halloween II
  • Halloween II
  • Halloween
  • Bad Day at Black Rock
  • Jeepers Creepers
  • Sicario
  • Mystery Street
  • Beetlejuice
  • Hellions
  • Three the Hard Way
  • Turbo Kid
  • Gremlins
  • Trouble in Paradise
  • Tremors
  • The Gift
  • Bridesmaids
  • A Most Violent Year
  • The Hitcher
  • Criss Cross
  • Out of the Past
  • The Four Feathers
  • Point Blank
  • Heat
  • Red Light
  • The Blue Gardenia
  • Cloud Atlas
  • The Tattooed Stranger
  • Raw Deal
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Desperate
  • Nightmare Alley

World map

Highly rated films CarcinoGent is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Visaranai
  • Room

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more