Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★★★

  • The Death of Dick Long

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★½

  • Babette's Feast

    ★★★★½

  • The Plague Dogs

    ★★★★½

  • He Who Gets Slapped

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Police Story

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 203 Films watched
  • 16.9 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

The City of the Dead

Jan 1

Last Film

Tammy and the T-Rex

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
70 films
Comedy
56 films
Thriller
46 films
Crime
39 films
Horror
38 films
Romance
35 films
Mystery
34 films
Action
33 films
Animation
31 films
Adventure
27 films
USA
141 films
UK
30 films
Japan
12 films
Italy
11 films
France
9 films
Spain
4 films
Canada
4 films
Hong Kong
4 films
South Korea
3 films
Germany
3 films
English
174 films
French
18 films
Italian
16 films
Japanese
14 films
Spanish
11 films
German
8 films
Chinese
5 films
Russian
4 films
Korean
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 80

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

CarcinoGent’s most liked review

You Never Can Tell

You Never Can Tell

★★★½

I really hoped this could be as downright crazy as the synopsis made it sound...and it was! I try not to give out extra points for sheer zaniness, but I can't help myself in this case. It's not like there's much to forgive here: some of the humor is too…

More reviews

CarcinoGent’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Unplanned
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Bobby Bumps Helps Out a Book Agent

Films CarcinoGent watched in 2019

  • Tammy and the T-Rex
  • The Killers
  • The Holly and the Ivy
  • Crime Wave
  • Prime Cut
  • Viy
  • The White Reindeer
  • Emperor of the North
  • Hangover Square
  • Nightbeast
  • Knives Out
  • I Married a Witch
  • Flight of the Navigator
  • The One-Armed Swordsman
  • Repo Man
  • Klaus
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • Project A
  • Jason and the Argonauts
  • The 5,000 Fingers of Dr. T.
  • The Man in Grey
  • Return to Oz
  • Reign of Terror
  • Parasite
  • Busman's Honeymoon
  • Coherence
  • High Tension
  • House
  • Paradise for Three
  • Northern Pursuit
  • The Whip and the Body
  • Dracula
  • Trapped
  • The Private Lives of Elizabeth and Essex
  • Vampyr
  • Footsteps in the Dark
  • The Death of Stalin
  • The Brood
  • The Woman on the Beach
  • There's That Woman Again
  • The Devil's Rain
  • The Liquidator
  • There's Always a Woman
  • Hollow Triumph
  • The Favourite
  • The Kid Brother
  • Bedknobs and Broomsticks
  • Gaslight
  • The Gold Rush
  • Tigers Are Not Afraid
  • Your Name.
  • A Letter to Three Wives
  • The General
  • Spirits of the Dead
  • Avenging Force
  • Frenzy
  • Spider Baby
  • Pygmy Island
  • Fallen Angel
  • Bicycle Thieves
  • Django Kill... If You Live, Shoot!
  • Dangerous Exile
  • Super-Sleuth
  • Seasin's Greetinks!
  • I Eats My Spinach
  • Family Plot
  • Westward Whoa
  • The Blow Out
  • The Case of the Scorpion's Tail
  • The Great Race
  • Talk About a Stranger
  • The Clay Pigeon
  • Twice Upon a Time
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Journey
  • Born Reckless
  • The Falcon and the Co-Eds
  • The Candy Tangerine Man
  • Morocco
  • Don't Look Now
  • The Divorcee
  • Crawl
  • Harold and Maude
  • Lady Cocoa
  • Kongo
  • Shaft
  • Annabelle Comes Home
  • The Beast of the City
  • Cotton Comes to Harlem
  • A Life Less Ordinary
  • Billy's Balloon
  • Rejected
  • Detective Kitty O'Day
  • Stage Fright
  • Dragonwyck
  • Three O'Clock High
  • The Case of the Howling Dog
  • Cast a Dark Shadow
  • The Tingler
  • Bluebeard's Eighth Wife
  • Dishonored
  • The Patient in Room 18
  • Get Carter
  • Fool's Mate
  • Rancho Notorious
  • House of Wax
  • Bobby Bumps Helps Out a Book Agent
  • Bobby Bumps Gets a Substitute
  • Bobby Bumps' Fly Swatter
  • Bobby Bumps and His Pointer Pup
  • White Lightning
  • Cops vs. Thugs
  • The Hidden
  • Kagemusha
  • For Better or Nurse
  • Magic Boy
  • The Age of Shadows
  • A Touch of Zen
  • Mr. and Mrs. North
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • Gamera vs. Barugon
  • Police Story
  • Castle in the Sky
  • Only Angels Have Wings
  • Risen
  • Lonesome Lenny
  • The Death of Dick Long
  • The Peanut Butter Solution
  • The Art of Self-Defense
  • Champion
  • Empire of the Sun
  • Girl Crazy
  • God Told Me To
  • Lili
  • Ronin
  • Where Danger Lives
  • Countdown
  • Obsessed
  • Unplanned
  • The Spy in Black
  • Night School
  • Pray for Death
  • Babette's Feast
  • The Breaking Point
  • Fort Dobbs
  • Terror in a Texas Town
  • Law and Order
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • Pursued
  • Madhouse
  • The Stranger Returns
  • Maniac
  • The Law and Jake Wade
  • The Duel at Silver Creek
  • My Little Chickadee
  • Death Rides a Horse
  • Rebel in Town
  • The Richest Girl in the World
  • Evil of Dracula
  • The Plague Dogs
  • You Never Can Tell
  • The Bishop Murder Case
  • The Falcon in Danger
  • Ye Olden Days
  • Metropolis
  • The Night Comes for Us
  • High and Dizzy
  • Jungle Jim
  • Blow Me Down!
  • Babes in the Woods
  • Mr. Mouse Takes a Trip
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Roadgames
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Marathon
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Of Unknown Origin
  • He Who Gets Slapped
  • Dick Tracy
  • Chow Hound
  • Kiss Me Cat
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Green Slime
  • The Terror of Rome Against the Son of Hercules
  • The Lost Patrol
  • The Flanagan Boy
  • Eye of the Devil
  • Signpost to Murder
  • The Goddess of Spring
  • Taste the Blood of Dracula
  • For Scent-imental Reasons
  • I Yam What I Yam
  • Popeye the Sailor
  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance
  • The Curse of the Mummy's Tomb
  • His Kind of Woman
  • Cash on Demand
  • Once You Kiss a Stranger...
  • The Little Whirlwind
  • The Gorgon
  • The City of the Dead

World map

Highly rated films CarcinoGent is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Little Women
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more