Highest rated films

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★★

  • Promare

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★½

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Paprika

    ★★★★★

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

    ★★★★★

  • Labyrinth

    ★★★★★

  • Spaceballs

    ★★★★★

  • You've Got Mail

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • The Muppets

    ★★★★★

  • Descendants

    ★★★★★

  • Teen Witch

    ★★★★★

  • Kitten Party

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 40 Films watched
  • 3.3 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Teen Witch

Jan 18

Most Watched

Cloudy with a Chance of Meatballs

twice

Last Film

The Mask of Zorro

Dec 13

Genres, Countries & Languages

Comedy
19 films
Animation
12 films
Family
12 films
Fantasy
11 films
Sci Fi
11 films
Adventure
11 films
Romance
9 films
Action
8 films
Drama
8 films
Thriller
4 films
USA
33 films
Japan
5 films
UK
3 films
France
2 films
China
1 film
Sweden
1 film
English
35 films
Japanese
5 films
Spanish
5 films
French
4 films
Italian
2 films
German
1 film
Dutch
1 film
Czech
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 63

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Carey’s most liked review

The Iron Giant

★★★★★

okay but who the fuck names a kid "hogarth," that's like writing "beat the daylights out of me, other children" on his head with a marker

More reviews

Carey’s most liked list

These Films Mean A Lot To Me

hello, these are films, I enjoy them very much and you should watch them. baby's first list

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Perfect Blue
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Giant Spider Invasion
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Kitten Party

Films Carey watched in 2019

  • The Mask of Zorro
  • Descendants
  • Grease
  • The Greatest Showman
  • Jenny Slate: Stage Fright
  • Coco
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Promare
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Spider-Man: Far from Home
  • Xanadu
  • Cinderella
  • The Dead Don't Die
  • The Iron Giant
  • Anastasia
  • Captain Marvel
  • Flashdance
  • The Muppets
  • Men in Black: International
  • The Giant Spider Invasion
  • The Violent Years
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Persuasion
  • Kiki's Delivery Service
  • Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters
  • Clueless
  • Spaceballs
  • My Neighbor Totoro
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • You've Got Mail
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Paprika
  • Labyrinth
  • Kitten Party
  • Ghostbusters
  • Perfect Blue
  • Thor: Ragnarok
  • Teen Witch

World Map

Highly rated films Carey is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • Cleaners

Highly rated with Carey’s friends Patron

  • Whiplash
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Singin' in the Rain
  • The Social Network
  • Freddy Got Fingered
  • The Graduate
  • 12 Angry Men
  • The Shining
  • Fight Club
  • La La Land
  • The Empire Strikes Back
  • Parasite
  • Before Sunrise
  • Blade Runner 2049
  • Jaws
  • It's a Wonderful Life
  • Pulp Fiction
  • Logan
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Matrix
  • Before Sunset
  • Inglourious Basterds
  • Alien
  • The Dark Knight
  • The Wolf of Wall Street
  • Punch-Drunk Love
  • 2001: A Space Odyssey
  • Call Me by Your Name
  • Chernobyl
  • Lady Bird
  • Star Wars
  • Inside Llewyn Davis
  • Ratatouille
  • Aliens
  • The Silence of the Lambs
  • Get Out
  • Inception
  • Raiders of the Lost Ark
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Marriage Story
  • Moonlight
  • Gone Girl
  • Mulholland Drive
  • The King of Comedy
  • Toy Story 2
  • Hot Fuzz
  • Psycho
  • Oldboy
  • GoodFellas
  • Zodiac
  • Her
  • The Thing
  • Blindspotting
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Toy Story
  • Vertigo
  • Toy Story 3
  • The Favourite
  • First Reformed
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more