Carizza Janine has logged 172 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Four Sisters and a Wedding

Four Sisters and a Wedding

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
I Want to be a Secretary

I Want to be a Secretary

2007
×
Edit this entry  
23
Four Women

Four Women

1975
×
Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Miss Granny

Miss Granny

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Barber's Tales

Barber's Tales

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girls Night Out

Girls Night Out

1988
×
Edit this entry  
13
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sour Death Balls

Sour Death Balls

1993
×
Edit this entry  
09
Mound

Mound

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Requiem for Romance

Requiem for Romance

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Coda

Coda

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Bottle

Bottle

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Acid Rain

Acid Rain

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
My Mother's Eyes

My Mother's Eyes

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Las del diente

Las del diente

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Girl in the Hallway

Girl in the Hallway

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
88:88

88:88

2015
×
Edit this entry  
30
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shake, Rattle & Roll III

Shake, Rattle & Roll III

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Little Forest: Summer/Autumn

Little Forest: Summer/Autumn

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lucid

Lucid

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bit Player

The Bit Player

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honor Thy Father

Honor Thy Father

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Same People

The Same People

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Woman in the Septic Tank

The Woman in the Septic Tank

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry