Sort by

carl_son has logged 48 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Candidate

The Candidate

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Multi-Facial

Multi-Facial

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Multi-Facial

Multi-Facial

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fissures

Fissures

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
La France

La France

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Now!

Now!

1965
×
Read the review Edit this entry  
02
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Read the review Edit this entry  
22
My Josephine

My Josephine

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Read My Lips

Read My Lips

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
India Song

India Song

1975
×
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Crise

La Crise

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Diva

Diva

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out Your Handkerchiefs

Get Out Your Handkerchiefs

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mediterranea

Mediterranea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry