Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
Edit this entry  
07
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
Edit this entry  
02
South of the Border

South of the Border

2009
×
Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
29
Love in the Time of Cholera

Love in the Time of Cholera

2007
×
★½
Edit this entry  
09
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Edit this entry  
09
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Fantastic Flying Books of Mr Morris Lessmore

The Fantastic Flying Books of Mr Morris Lessmore

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Glass

Glass

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
My Hero Academia: Two Heroes

My Hero Academia: Two Heroes

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Little Witch Academia: The Enchanted Parade

Little Witch Academia: The Enchanted Parade

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry