Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • System Crasher

    ★★★★

  • The Edge of Heaven

    ★★★★

  • Deadlock

    ★★★★

  • The Party

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Deadlock

May 2

Last Film

Fleisch ist mein Gemüse

Oct 21

Genres, countries & languages

Drama
15 films
Thriller
9 films
Comedy
8 films
Adventure
5 films
Action
5 films
Crime
3 films
Mystery
2 films
Sci Fi
1 film
Horror
1 film
Music
1 film
USA
10 films
Germany
8 films
UK
5 films
France
3 films
Ireland
3 films
Sweden
1 film
Turkey
1 film
Greece
1 film
English
13 films
German
6 films
Korean
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 33

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

TKKG
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Fleisch ist mein Gemüse
Average weighted rating:

3.0

Films carlostheorie watched in 2020

  • Fleisch ist mein Gemüse
  • System Crasher
  • The Party
  • The Lobster
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Favourite
  • About Endlessness
  • Wish I Was Here
  • Parasite
  • The Golden Glove
  • The Edge of Heaven
  • Goodbye Berlin
  • A Woman Under the Influence
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Tenet
  • I'm Thinking of Ending Things
  • TKKG
  • Deadlock

World map

Highly rated films carlostheorie is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Break the Silence: The Movie
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more