Highest rated films

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★★½

  • Point Break

    ★★★★½

  • Invaders from Mars

    ★★★★½

  • School of Rock

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Slums of Beverly Hills

    ★★★★

  • The Savages

    ★★★★

  • Juno

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Private Life

    ★★★½

  • Kikujiro

    ★★★½

  • Invaders from Mars

    ★★★½

  • Eastern Cross

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Kindergarten Cop

Jan 10

Last Film

Berlin Syndrome

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
15 films
Drama
15 films
Thriller
11 films
Crime
8 films
Adventure
4 films
Romance
4 films
Action
4 films
Sci Fi
3 films
Documentary
3 films
Horror
3 films
USA
22 films
Germany
12 films
UK
4 films
Canada
2 films
Australia
1 film
Japan
1 film
Mexico
1 film
Spain
1 film
Italy
1 film
English
26 films
German
8 films
Japanese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 19

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

carlostheorie’s most liked list

Funeral in Berlin
Berlin Alexanderplatz
Berlin Alexanderplatz

Berlin Movies

Films that are set in Berlin. Only movies that I watched and liked (at least a bit) or didn't seen yet but wanna watch.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Beatles: Get Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Point Break
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Prisoners
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Alle Zeit der Welt

Films carlostheorie watched in 2021

  • Berlin Syndrome
  • Eastern Cross
  • Alle Zeit der Welt
  • Ghostbusters: Afterlife
  • The Beatles: Get Back
  • Cruella
  • RoboCop 2
  • This Is It
  • The Murderers Are Among Us
  • I, Tonya
  • Nocturnal Animals
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Enemy
  • Prisoners
  • Sicario
  • Invaders from Mars
  • Invaders from Mars
  • Schtonk!
  • Shark Alarm at Müggel Lake
  • Garden State
  • All About Me
  • Neue Vahr Süd
  • Sörensen's Fear
  • School of Rock
  • Bridge of Spies
  • Juno
  • Kikujiro
  • Private Life
  • Slums of Beverly Hills
  • The Savages
  • The Houseboat
  • Yesterday
  • Point Break
  • Point Break
  • Kindergarten Cop

World map

Highly rated films carlostheorie is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more