Highest rated films

  • Black Bird

    ★★★★

  • The Murderers Are Among Us

    ★★★★★

  • Gundermann

    ★★★★★

  • Solo Sunny

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The White Ribbon

    ★★★★½

  • Lara

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Tangerine

    ★★★★

  • Tokyo Godfathers

    ★★★★

  • Wendy and Lucy

    ★★★★

  • Sleep

    ★★★★

  • Teenage Wolfpack

    ★★★★

  • Above Us Only Sky

    ★★★★

  • The Berliner

    ★★★★

  • Netto

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

A Coffee in Berlin

Jan 1

Last Film

The Artist & the Pervert

Nov 9

Genres, countries & languages

Drama
29 films
Documentary
14 films
Crime
13 films
Comedy
10 films
Thriller
7 films
Mystery
6 films
Sci Fi
4 films
Music
2 films
Romance
2 films
Animation
2 films
Germany
26 films
USA
20 films
UK
6 films
Canada
4 films
France
3 films
Austria
2 films
Denmark
2 films
India
2 films
Belgium
1 film
German
24 films
English
22 films
Danish
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 79

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

carlostheorie’s most liked review

The Confession Killer

The Confession Killer

I've seen a lot of true crime shit but this is quite something

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Florida Project
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Kundschafter des Friedens
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Eiskalte Spur

Films carlostheorie watched in 2022

  • The Artist & the Pervert
  • Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes
  • Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
  • Into the Deep: The Submarine Murder Case
  • Tokyo Godfathers
  • Obituary of a Beast
  • Toubab
  • Black Bird
  • Into the Inferno
  • Into the Abyss
  • On Death Row
  • A Perfect Crime
  • The Confession Killer
  • 2 or 3 Things I Know About Him
  • The Batman
  • Dark Woods
  • Dolores Claiborne
  • Eiskalte Spur
  • Dig Deeper: The Disappearance of Birgit Meier
  • American Murder: The Family Next Door
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Idol
  • Another Round
  • The Congress
  • Ghosts
  • Wendy and Lucy
  • Old Joy
  • The Girl on the Train
  • Under the Skin
  • Eternals
  • The Lost Daughter
  • Lara
  • Pig
  • Tangerine
  • The Florida Project
  • The White Ribbon
  • Hilde
  • Sleep
  • Gundermann
  • I'm Your Man
  • Above Us Only Sky
  • Angels of Iron
  • Solo Sunny
  • Teenage Wolfpack
  • Kundschafter des Friedens
  • The Berliner
  • Netto
  • The Murderers Are Among Us
  • A Coffee in Berlin

World map

Highly rated films carlostheorie is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Everything Everywhere All at Once
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Mars One
  • Argentina, 1985
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Aftersun
  • The Fabelmans

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more