RSS feed for Carl

Carl has logged 142 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
12 Rounds 3: Lockdown

12 Rounds 3: Lockdown

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Spooks: The Greater Good

Spooks: The Greater Good

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Loft

The Loft

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spy

Spy

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Dark Places

Dark Places

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Leisure Class

The Leisure Class

2015
×
★½
Edit this entry  
03
Vacation

Vacation

2015
×
★½
Edit this entry  
02
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Back in Time

Back in Time

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pan

Pan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Cooties

Cooties

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Ashby

Ashby

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★½
Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Desierto

Desierto

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Equals

Equals

2015
×
★★★½
Edit this entry