RSS feed for Carl
  • Bumblebee

    Bumblebee

    ★★★★

    Not gonna lie...I may have had wet eyes watching the classic characters fight it out on Cybertron.

    A very pleasing and welcomed reboot/prequel to a faltering franchise that just about sucked all the goodwill I once had for it.

    80's soundtrack was ace!

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    So well done in every aspect...I can’t believe it was even made!

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★★★½

    Proper movie star Blake Lively gives us another mesmerizing performance.

  • Mile 22

    Mile 22

    ★½

    Usually enjoy anything Peter Berg is attached to, but this was barely watchable.

    Just a choppy, uneven, rambling montage of a film.

  • The Predator

    The Predator

    ★★½

    Really wanted to like this but found most parts of it too silly with sloppy dialogue and weird characters. Expected better from Shane Black. What a shame.

  • Widows

    Widows

    ★★★★★

    Haven’t felt this way watching a thriller since Gone Girl.

    So well crafted. Ticked all the right boxes for a proper thriller. Not a simple package - this had real female characters getting the job done!

    Big performances from everyone (including the pup), juicy storyline and great action scenes.

    Hard to top.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★½

    I like my horror with a side order of humour. Fortunately for me, this had a bucket load of laughs in it.

  • Donnybrook

    Donnybrook

    ★★★

    Frank Grillo is an absolute beast in this flick!

    Right now, I can’t think of many other actors out there that flip-flop playing the hero and villain. He plays both so convincingly.

    I need more Grillo.

  • The Meg

    The Meg

    ★★★

    Will probably be my favourite guilty pleasure flick of 2018.

    Jason Statham rocks a turtleneck like nobody’s business.

  • Action Point

    Action Point

    ★★★

    If you’re a Johnny Knoxville fan, this is perfectly harmless fun. Yes, the Cameron Crowe-lite ensemble isn’t comprised of endearing misfits like the original Jackass crew, but that’s OK. The only real pity is the trailer left no surprises for the full feature.

  • Tomb Raider

    Tomb Raider

    ★★★½

    Happy that I got to see a slice of the Lara Croft movie I was hoping for (London scenes, the awesome shipwreck/escape action sequences and Alicia Vikander’s performance) but then the dad showed up and it all became rather dull.

    If I heard ‘Sprout’ one more time...

  • Hot Rod

    Hot Rod

    ★★★★½

    Needs to be rediscovered.