Sort by

jackie has logged 173 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Edit this entry  
24
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★
Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★
Edit this entry  
28
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
½
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Project X

Project X

2012
×
½
Edit this entry  
25
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★
Edit this entry