Sort by

carol has logged 363 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Edit this entry  
16
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Newsies

Newsies

1992
×
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Colette

Colette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★
Edit this entry