Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
luna

luna

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for luna
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • luna’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Bridesmaids

    Bridesmaids 2011

    ★★★★ Rewatched by luna 08 May 2022

    gracias para vivar en la casa, en la escuelas, en la azul markada

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Watched by luna 05 May 2022

    WANDA MAXIMOFF DEFENSE SQUAD IDGAF!!!!!!!!!

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi 2017

    ★★★★★ Rewatched by luna 04 May 2022

    twitter.com/ericdsnider/status/1211432556333166592?s=21&t=h365LmMF0NLaY5WQ_ZbMqA

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched by luna 29 Apr 2022

    I’m learning how to fight like you 🥹

  • Knives Out

    Knives Out 2019

    ★★★★★ Rewatched by luna 27 Apr 2022

    my avengers endgame

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched by luna 17 Apr 2022

    mom and I had a very cathartic cry while sitting in the car after we got out of the theater today <3

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by luna 01 Apr 2022

    I need to go hug my mom immediately. 


    michelle yeoh is a superhero 💜

  • Death on the Nile

    Death on the Nile 2022

    ★★ Watched by luna 31 Mar 2022

    1 star each for the number of edibles i ate while watching this movie

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★ Watched by luna 28 Mar 2022

    10mg in and this is the greatest film ever made

  • Drive

    Drive 2011

    ★★★★★ Rewatched by luna 26 Mar 2022

    my brother as he hits play: this isn’t too graphic right?

  • BTS Permission to Dance On Stage - Seoul: Live Viewing

    BTS Permission to Dance On Stage - Seoul: Live Viewing 2022

    ★★★★★ Watched by luna 12 Mar 2022

    my edible hit during the blue & grey —> black swan transition and let me tell you I have never had a more spiritual experience

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★★ Rewatched by luna 14 Mar 2022

    yeah I rewatched it when I got home

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 38

Review Tags

94
  • watched in 2017
  • watched in 2018
  • in the theater
  • online
  • with mom
  • netflix
  • rabbit
  • nat
  • watched in 2019
  • 2021
  • llewyn
  • moviepass
  • 2022
  • cine601
  • dvd
  • watched in 2016
  • with the roommates
  • santana
  • tony
  • chandler
  • with dad
  • dka
  • amazon
  • disney+
  • kait
  • bane
  • youtubetv
  • film class
  • hulu
  • hyperbeam
  • sebastian
  • k
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro