Maarten has logged 282 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boy

The Boy

2015
×
★★
Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★½
Edit this entry  
30
The Falling

The Falling

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Liza, the Fox-Fairy

Liza, the Fox-Fairy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Marshland

Marshland

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
Edit this entry  
25
Circle

Circle

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Final Girl

Final Girl

2015
×
Edit this entry  
22
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Les Cowboys

Les Cowboys

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Youth

Youth

2015
×
★½
Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Behind the Redwood Curtain

Behind the Redwood Curtain

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★½
Edit this entry  
28
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
The Visit

The Visit

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Cooties

Cooties

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★½
Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
Vacation

Vacation

2015
×
★½
Edit this entry  
18
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
True Story

True Story

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Edit this entry  
07
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Minions

Minions

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Catch Me Daddy

Catch Me Daddy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry