Sort by

Carolyn 🎠 has logged 55 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Best Laid Plans

Best Laid Plans

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The High Note

The High Note

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry