Sort by

Carrie has logged 271 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Father Goose

Father Goose

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reds

Reds

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Take Her, She's Mine

Take Her, She's Mine

1963
×
★★★
Edit this entry  
04
Love, Weddings & Other Disasters

Love, Weddings & Other Disasters

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
This Is My Life

This Is My Life

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Robert Klein: The Amorous Busboy of Decatur Avenue

Robert Klein: The Amorous Busboy of Decatur Avenue

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Robert Klein: Unfair & Unbalanced

Robert Klein: Unfair & Unbalanced

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry