Sort by

carsoncrooks has logged 52 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
American Hangman

American Hangman

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beats

Beats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry