Carson has logged 89 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★½
Edit this entry  
29
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1958
×
★★
Edit this entry  
29
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Edit this entry  
28
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★½
Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★½
Edit this entry  
25
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All That Money Can Buy

All That Money Can Buy

1941
×
★★½
Edit this entry  
24
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★
Edit this entry  
24
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Heat

White Heat

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★
Edit this entry  
22
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Underworld Beauty

Underworld Beauty

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man from London

The Man from London

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clean, Shaven

Clean, Shaven

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry