Sort by

carsten has logged 371 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Project X

Project X

2012
×
★★
Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
6 Days to Air: The Making of South Park

6 Days to Air: The Making of South Park

2011
×
Edit this entry  
01
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry