Sort by

carsten has logged 53 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wanted

Wanted

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry