Sort by

carsten has logged 162 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
09
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★
Edit this entry  
18
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry