• The Flash

    ★★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Raat Akeli Hai

    ★★★

  • Thappad

    ★★★½

  • Malang

    ★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Bala

    ★★★½

  • The Sky Is Pink

    ★★★½

  • Dream Girl

    ★★★

  • Section 375

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Chhichhore

    ★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Super 30

    ★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • The Swallows of Kabul

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★

  • The Booth

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Gully Boy

    ★★★★

  • Photograph

    ★★★½

  • Queen of Hearts

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★

  • Uri: The Surgical Strike

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • Putin's Witnesses

    ★★★

  • Burning

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Black Panther

    ★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Perfect Strangers

    ★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Logan Lucky

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★½

  • Sherlock: The Final Problem

    ★★★★½

  • Dangal

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Blue Jay

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★