Siddhartha has logged 34 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Booth

The Booth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Edit this entry  
22
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★½
Edit this entry  
15
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Riding Solo to the Top of the World

Riding Solo to the Top of the World

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry