Sort by

Carter has logged 47 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Animal House

Animal House

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★
Edit this entry  
15
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
14
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Locked Down

Locked Down

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry