Sort by

Cartoon has logged 74 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★
Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★½
Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lommbock

Lommbock

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Experiment

The Experiment

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lammbock

Lammbock

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Go Trabi Go

Go Trabi Go

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
In Berlin wächst kein Orangenbaum

In Berlin wächst kein Orangenbaum

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Silentium

Silentium

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Come, Sweet Death

Come, Sweet Death

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kaiserschmarrndrama

Kaiserschmarrndrama

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
The Spiders - The Diamond Ship

The Spiders - The Diamond Ship

1920
×
★★
Edit this entry