• Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★½

    Y’all are just haters cause this was freaking hilarious!

    I have NO evidence, but ZERO doubts that the government would actually handle the situation exactly like this, or they’d just put all the billionaires/politicians into bunkers and wouldn’t tell us anything lmao

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    Second watch. I’m still not over this movie. It feels like a fever dream. The heroes. The villains. The ending. 

    I remember a few years ago when the internet would make badly photoshopped edits of all three Spider-Men somehow colliding with each other and a caption with “This would be so epic”… guess what 2015 nerds? Your dream came true and I for one am so grateful that entertainment like this can be made possible.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ANDREW GARFIELD YOU WILL ALWAYS BE FAMOUS! The fact that I was in a packed theater and the highest screams, claps and laughs were for Andrew’s Spider-Man :’)

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★★

    I honestly don’t get why people dislike this movie with so much passion.

    Andrew Garfield is amazing, the swinging scenes are better than the ones in the MCU and the sentiment that goes throughout the plot?????!!! Hello??!!!! It’s so good 😤

  • My Hero Academia: World Heroes' Mission

    My Hero Academia: World Heroes' Mission

    ★★★★

    At one point there’s a scene where a totally ripped shirtless Bakugo throws his hand into the air like this ‘✊🏼‘ and the movie theater almost collapsed in screams so yeah

    My one complaint: needed more Aizawa

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    my biggest flex is that I already thought Barry Keoghan was hot back when he was in Dunkirk

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★

    not a single SQUID in sight, just people living in the moment ✨☺️🤪

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    starting a campaign for a Wenwu prequel movie just so I can get Tony Leung kicking ass for two hours again because this left me wanting more from such a complicated and interesting character

  • 22 July

    22 July

    ★★★

    Guys, I think… I think Paul Greengrass likes making movies about traumatizing real life events 🤔

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★

    Ah yes... another “Bearded traumatized man adopts rebellious child who gives him hope” movie to add to my collection

  • My Hero Academia: Two Heroes

    My Hero Academia: Two Heroes

    ★★★★

    All Might’s real quirk is being Dad Might and you cant convince me otherwise.

  • The Woman in the Window

    The Woman in the Window

    I fell asleep