carys🕺 has logged 363 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Burning Times

The Burning Times

1990
×
Edit this entry  
09
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Panic: The Truth About Population

Don't Panic: The Truth About Population

2013
×
Edit this entry  
05
Fashion's Dirty Secrets

Fashion's Dirty Secrets

2018
×
Edit this entry  
04
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Gold

Black Gold

2006
×
Edit this entry  
03
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Audition

Audition

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reporter

Reporter

2009
×
Edit this entry  
18
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★½
Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★
Edit this entry  
29
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★
Edit this entry  
29
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★
Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Edit this entry  
26
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry