Sort by

cascione has logged 600 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Between Miracles

Between Miracles

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Life

Life

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Distinguished Citizen

The Distinguished Citizen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Measure of a Man

The Measure of a Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Truman

Truman

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wild Bunch: An Album in Montage

The Wild Bunch: An Album in Montage

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
White Mane

White Mane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Golden Time

Golden Time

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Adventures of Figaro Pho

The Adventures of Figaro Pho

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Gloria

Gloria

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Effi Briest

Effi Briest

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Monolith

Monolith

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Martha

Martha

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angst isst Seele auf

Angst isst Seele auf

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry