Sort by

cascione has logged 65 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fiore

Fiore

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Patterns

Patterns

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The City Defends Itself

The City Defends Itself

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La freccia nel fianco

La freccia nel fianco

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Colonia

Colonia

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
N-Capace

N-Capace

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Crush

The Crush

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pino Daniele - Il tempo resterà

Pino Daniele - Il tempo resterà

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Golem

The Golem

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bandit

The Bandit

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
From Afar

From Afar

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tragic Hunt

Tragic Hunt

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
His Days Are Numbered

His Days Are Numbered

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sister

Sister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Contempt

Contempt

1963
×
Read the review Edit this entry  
14
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
From a Roman Balcony

From a Roman Balcony

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wait

The Wait

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Night

The Big Night

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry