• 9/21/21

    9/21/21

    ★★★★★

    *horns*

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    I wasn't sure if I'd seen this movie or not, because I've seen so many clips of it or parodies of it or references to it or quick bits of it on Broadcast TV for 39 years. But once we hit play it became clear I would definitely have remembered it, because THIS IS THE SCARIEST MOVIE I'VE EVER SEEN IN MY FUCKING LIFE. At one point I just started laughing because I had so much pent up fright energy…

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    Best first ten minutes of a movie of all time, maybe? Never gets that good again, but I guess it doesn’t have to because it already showed me the first ten minutes. They’re a part of the movie, it counts!

    I like the second one a little bit better! Don’t tell Ghostface! Or do tell him, who cares, I’m not scared of a teenager with a knife! No one challenge me on that fact!

  • Wedding Crashers

    Wedding Crashers

    ★★

    Put on in the background while I disassembled a giant LEGO set so I can move to a new apartment next week.

    This is very bad! It’s TWO HOURS long?? Why is there a Weakerthans song over the credits????? I feel insane.

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★★

    My friend and I won two tickets to see a sneak preview of this off the radio and it was the first R-Rated movie I’d seen in theaters, and maybe the first horror movie I’d ever seen full stop. I definitely had not seen the first one, which meant a LOT of the plot was extremely lost on me, but I didn’t really care. The movie opening on a sneak preview of “Stab” while I was AT a sneak preview…

  • The Ring

    The Ring

    ★★★½

    Not at all what I thought it was! 20 years of having this looming in the cultural background had solidified it in my imagination as some Final Destination-ass horror movie where the Ring girl picks off a group of people one by one as they try to get others to watch the tape before time runs out. I guess I'm describing a worse version of It Follows? Either way I was not expecting this somber and visually rich supernatural procedural…

  • Hologram Man

    Hologram Man

    Bottom of the ninth, bases are loaded, and Slash Gallagher is at the plate.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    Loved the colors, the fight choreography, seeing Leung and Yeoh. Hated the nonsense screenplay, Awkwafina's constant mugging, that it's 2021 and we're still dealing with The Trinity Problem in these fucking movies, and the boring CGI mess it begrudgingly built up to in the finale.

    Always happy to see Wong, though.

  • The Man Who Fell to Earth

    The Man Who Fell to Earth

    ★★★½

    Intensely bleak and depressing but I appreciate that it’s a rich text and you get a few horrifying looks at Bowie’s hog. (I should clarify that Bowie’s hog is fine, it’s the context around it that’s horrifying.)

  • The Voyeurs

    The Voyeurs

    ★★½

    Complete respect that this movie works hard to avoid approaching the same tired Rear Window territory and say something different about the act of watching, and being watched. Also just the act of releasing an erotic thriller that makes actual attempts at eroticism in 2021 feels like it deserves some praise - it’s too bad that the sex in this isn’t that sexy, but the eye exam scene is steamy as hell.

    But it’s too long, generally, and the third…

  • They Live

    They Live

    ★★★★

    Two thoughts, one serious and the other… less so:

    1. People talk about Carpenter being ahead of his time but watching a movie from 1988 where the LAPD takes a bulldozer to an unhoused encampment was absolutely fucking chilling in 2021. 

    2. My favorite moment from this rewatch is when Keith David catches Roddy Piper trying to punch him in the junk and indignantly goes “YOU DIRTY MOTHERFUCKER!” and two minutes later knees Piper in the bean-bag FIVE times. Hell yeah.

  • Repo Man

    Repo Man

    ★★★★★

    Bud's just as angry and fucked up as Otto, and a worse movie would make him out to be a cautionary tale about the Repo Man lifestyle, or send Otto on some journey away from him after learning the ropes from his mentor, or something equally saccharine. Cox doesn't give a shit about that, though, and at the end Otto runs joyfully towards the thing that's been killing everyone and causing nothing but chaos and it's clearly the best moment of his life.