RSS feed for casmatician

casmatician has logged 57 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Skin

Skin

2018
×
Edit this entry  
20
Mother

Mother

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Marguerite

Marguerite

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Detainment

Detainment

2018
×
½
Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Weekends

Weekends

2017
×
★★★★½
Edit this entry