2019

cassie cassie’s year to date

cassie’s highest rated films

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • In Fabric

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★★

  • One Hour Photo

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • Teen Spirit

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Nightingale

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Drapes, The Clown

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 199 Films watched
  • 16.6 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Alita: Battle Angel

Feb 17

Most Watched

Booksmart

5 times

Joker

4 times

Jojo Rabbit

3 times

The Lighthouse

3 times

Midsommar

3 times

Last Film

The Wedding Singer

Dec 11

Genres, Countries & Languages

Drama
119 films
Comedy
61 films
Thriller
46 films
Horror
45 films
Mystery
27 films
Romance
26 films
Adventure
25 films
Crime
24 films
Action
21 films
Sci Fi
21 films
USA
173 films
UK
24 films
France
15 films
Canada
9 films
China
8 films
Germany
8 films
Japan
7 films
Sweden
6 films
Australia
4 films
South Korea
3 films
English
189 films
Spanish
19 films
French
18 films
German
11 films
Japanese
10 films
Italian
9 films
Russian
6 films
Chinese
4 films
Swedish
4 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 64 Added 103

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

cassie’s most liked review

Spider-Man: Far from Home

★★★★

jake gyllenhaal:

           (\__/) 
            (•ㅅ•) 
 _ノ ヽ ノ\ __  
 / `/ ⌒Y⌒ Y ヽ 
(  (三ヽ人  /   |  
| ノ⌒\  ̄ ̄ヽ  ノ
ヽ___>、___/  tom holland:
      |( 王 ノ \         (\__/) 
    /ミ`ー―彡\    …

More reviews

cassie’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

After
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Drapes, The Clown
Average weighted rating:

3.8

Films cassie watched in 2019

  • The Wedding Singer
  • Waves
  • Honey Boy
  • The Strange Ones
  • Process Red
  • Au Hasard Balthazar
  • Needle
  • John's Gone
  • Coda
  • Daybreak Express
  • In Fabric
  • Cléo from 5 to 7
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Honey Boy
  • Queen & Slim
  • The Ballad of Jack and Rose
  • Cat People
  • An Act of Love
  • Ikiru
  • Angela
  • Marriage Story
  • The Thin Blue Line
  • Tokyo Story
  • Eraserhead
  • Stalker
  • Dark Waters
  • Mulholland Drive
  • Certified Copy
  • Clouds of Sils Maria
  • The Piano Teacher
  • The 400 Blows
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • The Inland Sea
  • Still Walking
  • Klute
  • Pain and Glory
  • Knives Out
  • The Fall
  • Jojo Rabbit
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Irishman
  • Frozen II
  • Blade Runner
  • Who's That Knocking at My Door
  • Django Unchained
  • Fight Club
  • The Neon Demon
  • Captain America: The First Avenger
  • It Follows
  • Charlie's Angels
  • Doctor Sleep
  • The Good Liar
  • Charlie's Angels
  • Last Christmas
  • Joker
  • Parasite
  • Jojo Rabbit
  • Jojo Rabbit
  • Blindspotting
  • The Lighthouse
  • Okja
  • Obvious Child
  • Motherless Brooklyn
  • Zombieland: Double Tap
  • The Current War
  • The Laundromat
  • Parasite
  • The Boat That Rocked
  • Countdown
  • Monos
  • The Lighthouse
  • Violet & Daisy
  • The Lighthouse
  • Scream
  • The One I Love
  • Blue Valentine
  • Halloween II
  • Lucy in the Sky
  • Booksmart
  • After
  • The Favourite
  • The Art of Self-Defense
  • Alien
  • One Hour Photo
  • Scream 2
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Taxi Driver
  • Candyman
  • Gemini Man
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Joker
  • Joker
  • Joker
  • Other People
  • Hustlers
  • Judy
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • The Shining
  • Teen Spirit
  • Now You See Me
  • GoodFellas
  • Ad Astra
  • Hustlers
  • Ad Astra
  • The Goldfinch
  • Rachel Getting Married
  • American Psycho
  • While We're Young
  • Velvet Buzzsaw
  • Frances Ha
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Good Boys
  • Booksmart
  • Carol
  • It Chapter Two
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Nightingale
  • Alfie
  • 127 Hours
  • After the Wedding
  • The Nightingale
  • Midsommar
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Eighth Grade
  • Prisoners
  • Cyrus
  • The Strangers: Prey at Night
  • Climax
  • mother!
  • The Peanut Butter Falcon
  • Taxi Driver
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Ready or Not
  • The Kitchen
  • Good Boys
  • The Art of Racing in the Rain
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • It
  • The Farewell
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Booksmart
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Midsommar
  • The Art of Self-Defense
  • The Lion King
  • Drapes, The Clown
  • The Bling Ring
  • Crawl
  • Stuber
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Midsommar
  • Spider-Man: Far from Home
  • Yesterday
  • Annabelle Comes Home
  • Child's Play
  • Toy Story 4
  • Men in Black: International
  • American Woman
  • The Dead Don't Die
  • Dark Phoenix
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Lost in Translation
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Ma
  • Aladdin
  • Booksmart
  • Brightburn
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • American Honey
  • Rocketman
  • The Sun Is Also a Star
  • Booksmart
  • Short Term 12
  • We Are Your Friends
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Climax
  • The Hustle
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Under the Silver Lake
  • Long Shot
  • The Intruder
  • High Life
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Endgame
  • Teen Spirit
  • Penguins
  • After
  • Missing Link
  • Pet Sematary
  • The Hummingbird Project
  • The Beach Bum
  • My Friend Dahmer
  • Us
  • Captain Marvel
  • Greta
  • Alita: Battle Angel

World Map

Highly rated films cassie missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bacurau
  • Bring the Soul: The Movie
  • Uncut Gems
  • Invisible Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more