RSS feed for cassidyminarik
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    a fucking masterpiece in every sense of the word

  • Personal Shopper

    Personal Shopper

    ★★★★

    this is quite the movie. i wish we would had less time sexting the ghost on the train and more time post-ghost resurrection but those long takes made up for all of it. i have felt that feeling of being watched no matter if it was justified or not and it can really make a young lass lose her mind. i relived that while watching this. as far as kristen there is...no room....for improvement. just perfect. god i love u!

  • Loving Annabelle

    Loving Annabelle

    a half star for the chopsticks bun power play and another half for those highlights.... oof

  • But I'm a Cheerleader

    But I'm a Cheerleader

    ★★★★½

    replace cheerleader with swimmer and you have the aesthetically superior replay of my formative years. a treasure!

  • American Factory

    American Factory

    solidarity forever

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★

    gotta love when a movie is almost three hours long and it uses that time to take you absolutely nowhere! i feel like a chum for watching this!

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★½

    what a film to see in a completely empty theater in tulsa oklahoma after missing your brother’s birthday celebration yesterday and almost all family gatherings for the past year because you’re a 23 year old who decided to move to the other side of the country and still doesn’t know if it was the right decision.

    i cried for 30 minutes straight. what a film.

  • Below Her Mouth

    Below Her Mouth

    ★★

    the realest part of this entire film was when she asked for a receipt from her cab so she could fill out her expense report. screaming.

    ALSO can't wait to name my kid Jasmine Dallas and have them explain the origin story to their 3rd grade teacher!!! anyone?

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    it’s beautiful and horrible and a god damn masterpiece and the next one of you to slander my people is getting butchered Hälsingland style

  • Chasing Happiness

    Chasing Happiness

    ★★★½

    the one thing i don’t regret from 7th grade:

    being absolutely, in every sense of the word, obsessed with the jonas brothers. they still hold up as inherently good human beings. truly amazing. not a second wasted. 

    also kevin don’t u worry u know the jo bros wouldn’t have been shit without u bb. we stan.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    fuck i love this movie

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    i will join the chorus screaming that i wish i had this movie like six years ago. so excited for all the youth going through it that that get to see their problems on screen while also watching a fucking quality and hilarious film directed by a woman. we finally get to have this. and that is really special.