Sort by

Craig has logged 386 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mouse That Roared

The Mouse That Roared

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
if....

if....

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Other Side of Everything

The Other Side of Everything

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hockney

Hockney

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hanging Garden

The Hanging Garden

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tarnation

Tarnation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Amarcord

Amarcord

1973
×
Read the review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hair

Hair

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
City on Fire

City on Fire

1979
×
Read the review Edit this entry  
25
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carrington

Carrington

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magical Imperfection

Magical Imperfection

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry