• Sabrina

    ★★★½

  • Jail Bait

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • When You Read This Letter

    ★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

  • Glen or Glenda

    ★★½

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★

  • Summer with Monika

    ★★★

  • Peter Pan

    ★★★

  • The Naked Spur

    ★★★½

  • Niagara

    ★★★½

  • Europe '51

    ★★★★½

  • Pat and Mike

    ★★½

  • The River

    ★★★½

  • The Man in the White Suit

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

  • Treasure Island

    ★★★★

  • Cinderella

  • The Inspector General

    ★★½

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★½

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★½

  • Jour de Fête

    ★★★★½

  • Le Silence de la Mer

    ★★★★½

  • Superstition

    ★★★½

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

  • People of the Po Valley

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

  • The Big Sleep

  • Detour

    ★★★

  • Mildred Pierce

  • Stormy Weather

  • The Palm Beach Story

  • Bambi

  • The Magnificent Ambersons

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Man Who Came to Dinner

    ★★★½

  • Dumbo

  • Citizen Kane

  • The Philadelphia Story

  • Fantasia

  • Rebecca

  • The Grapes of Wrath

  • Pinocchio

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Let’s Go Up the Champs-Élysées

    ★★★

  • Alexander Nevsky

  • Tell Your Children

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Stage Door

    ★★★★

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★

  • A Day in the Country

  • A Night at the Opera

  • Little Women

    ★★½

  • Duck Soup

  • Morning Glory

    ★★★

  • King Kong

  • White Zombie

  • Freaks

  • Animal Crackers

    ★★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

  • The Jazz Singer

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★

  • The Merry Widow

  • Grass: A Nation's Battle for Life

  • Safety Last!

  • Nanook of the North

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★