Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Edit this entry  
12
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
06
Cherry

Cherry

2021
×
Edit this entry  
05
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Edit this entry  
30
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Thesis on a Homicide

Thesis on a Homicide

2013
×
Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
15
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Edit this entry  
08
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Os Quatro Paralamas

Os Quatro Paralamas

2020
×
Edit this entry  
02
Machuca

Machuca

2004
×
Edit this entry  
25
News of the World

News of the World

2020
×
Edit this entry  
25
Radioactive

Radioactive

2019
×
Edit this entry  
25
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
15
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Edit this entry  
04
Tim Maia

Tim Maia

2014
×
Edit this entry  
28
Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

2021
×
Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
14
Chimpanzee

Chimpanzee

2012
×
Edit this entry  
14
Penguins: Life on the Edge

Penguins: Life on the Edge

2020
×
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
Edit this entry  
28
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
Edit this entry  
27
Outer Space

Outer Space

1999
×
Edit this entry  
26
Greenland

Greenland

2020
×
Edit this entry  
25
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1958
×
Edit this entry  
24
The Sky Is on Fire

The Sky Is on Fire

2020
×
Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
Edit this entry  
22
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
Edit this entry  
21
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
Edit this entry  
17
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
Edit this entry  
13
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
Edit this entry  
08
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Edit this entry  
07
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★½
Edit this entry  
02
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
31
Miss Chazelles

Miss Chazelles

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
o28

o28

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★½
Edit this entry