CatalinaChavez has logged 135 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Little Women

Little Women

2019
×
½
Edit this entry  
20
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★
Edit this entry  
23
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★
Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Beethoven

Beethoven

1992
×
Edit this entry  
18
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★
Edit this entry  
17
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nanny McPhee and the Big Bang

Nanny McPhee and the Big Bang

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Promise

The Promise

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★
Edit this entry  
11
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★½
Edit this entry  
07
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
06
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
13
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Into the Blue

Into the Blue

2005
×
★★½
Edit this entry