Sort by

catcarlo has logged 353 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heimat Is a Space in Time

Heimat Is a Space in Time

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Organizer

The Organizer

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Green, Green Grass of Home

The Green, Green Grass of Home

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Tars

Two Tars

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sir

Sir

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Il cattivo poeta

Il cattivo poeta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pereira Declares

Pereira Declares

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blood Feud

Blood Feud

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
21

21

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Cabiria

Cabiria

1914
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Family Friend

The Family Friend

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Our Father

Our Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Amsterdam to Anatolia

Amsterdam to Anatolia

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Smithy

Smithy

1924
×
★★½
Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
My Name Is Adil

My Name Is Adil

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Painted Veil

The Painted Veil

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in China III

Once Upon a Time in China III

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tormented

Tormented

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thursday

The Thursday

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lovemakers

The Lovemakers

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Masaan

Masaan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Just Cause

Just Cause

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Crossing

The Crossing

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Across Grace Alley

Across Grace Alley

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time in China II

Once Upon a Time in China II

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry