Sort by

Willow has logged 381 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Edit this entry  
31
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★
Edit this entry  
29
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Cat Concerto

The Cat Concerto

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flirty Birdy

Flirty Birdy

1945
×
Read the review Edit this entry  
26
Topaz

Topaz

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
i hate myself :)

i hate myself :)

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nitrate Kisses

Nitrate Kisses

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ballet 422

Ballet 422

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Edit this entry  
06
Slow West

Slow West

2015
×
Edit this entry  
05
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Office

Office

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Nitrate Kisses

Nitrate Kisses

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Results

Results

2015
×
★★
Edit this entry  
01
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unexpected

Unexpected

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shanghai Blues

Shanghai Blues

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
For Love's Sake

For Love's Sake

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★½
Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry