Sort by

Willow has logged 341 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wholly Smoke

Wholly Smoke

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prison on Fire II

Prison on Fire II

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
School on Fire

School on Fire

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Simple Things

The Simple Things

1953
×
Read the review Edit this entry  
24
Pluto's Party

Pluto's Party

1952
×
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Birthday Party

Mickey's Birthday Party

1942
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Little Whirlwind

The Little Whirlwind

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tugboat Mickey

Tugboat Mickey

1940
×
★★★½
Edit this entry  
24
Brave Little Tailor

Brave Little Tailor

1938
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Adventures of Zatoichi

Adventures of Zatoichi

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boat Builders

Boat Builders

1938
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mickey's Rival

Mickey's Rival

1936
×
★★½
Edit this entry  
20
Thru the Mirror

Thru the Mirror

1936
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Edit this entry  
20
Just One of the Guys

Just One of the Guys

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
13
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fireworks

Fireworks

2017
×
Edit this entry  
05
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Colette

Colette

2018
×
★★
Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creed II

Creed II

2018
×
Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
Edit this entry