Sort by

Willow has logged 416 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ransom for a Dead Man

Ransom for a Dead Man

1971
×
Edit this entry  
28
Woodstock

Woodstock

1970
×
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
20
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★½
Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★½
Edit this entry  
05
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★½
Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★½
Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
T-Men

T-Men

1947
×
★★★½
Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pinball

Pinball

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Visitation

Visitation

2011
×
★★★½
Edit this entry