RSS feed for Cathal 🎬
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
Edit this entry  
23
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Playing for Keeps

Playing for Keeps

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Other Man

The Other Man

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Payback

Payback

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
9

9

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
8 Days: To the Moon and Back

8 Days: To the Moon and Back

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Things We Lost in the Fire

Things We Lost in the Fire

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Legend of Zorro

The Legend of Zorro

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bloodline

Bloodline

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
*batteries not included

*batteries not included

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Story

True Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spycies

Spycies

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Military Wives

Military Wives

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo! Moon Monster Madness

Scooby-Doo! Moon Monster Madness

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lego Scooby-Doo!: Haunted Hollywood

Lego Scooby-Doo!: Haunted Hollywood

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Garage

Garage

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Flintstones in Viva Rock Vegas

The Flintstones in Viva Rock Vegas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
#cats_the_mewvie

#cats_the_mewvie

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Coldest Game

The Coldest Game

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Vivarium

Vivarium

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arthur

Arthur

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Scooby-Doo! Frankencreepy

Scooby-Doo! Frankencreepy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry