RSS feed for Cathal

Cathal has logged 119 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Any Which Way You Can

Any Which Way You Can

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taps

Taps

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
All the Right Moves

All the Right Moves

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fletch

Fletch

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superman II

Superman II

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Superman III

Superman III

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Omen III: The Final Conflict

Omen III: The Final Conflict

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry