RSS feed for Cathal 🎬

Cathal 🎬 has logged 1,608 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trolla-Palooza Tour

Trolla-Palooza Tour

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Lonely Place to Die

A Lonely Place to Die

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Dolphin Reef

Dolphin Reef

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Penguins

Penguins

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
First Kill

First Kill

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Choice

The Choice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Jesus Rolls

The Jesus Rolls

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Day at Disney

One Day at Disney

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Wire

Under the Wire

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Double

The Double

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halal Daddy

Halal Daddy

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sitara: Let Girls Dream

Sitara: Let Girls Dream

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hollywood in Vienna 2016 - The Sound Of Space

Hollywood in Vienna 2016 - The Sound Of Space

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Now Is Good

Now Is Good

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hollywood in Vienna 2018 - The World of Hans Zimmer

Hollywood in Vienna 2018 - The World of Hans Zimmer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Believer

Believer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Above and Beyond: NASA's Journey to Tomorrow

Above and Beyond: NASA's Journey to Tomorrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Playing for Keeps

Playing for Keeps

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
8 Days: To the Moon and Back

8 Days: To the Moon and Back

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry