RSS feed for Cathal

Cathal has logged 74 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders, Raptors and Rebels: Behind the Magic of ILM

Raiders, Raptors and Rebels: Behind the Magic of ILM

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Legacy Revealed

Star Wars: The Legacy Revealed

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casting By

Casting By

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Watch

The Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Happening

The Happening

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fathers' Day

Fathers' Day

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unlocked

Unlocked

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleepless

Sleepless

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry