RSS feed for Cathal

Cathal has logged 799 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Life's a Breeze

Life's a Breeze

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Time

In Time

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Give Up Yer Aul Sins

Give Up Yer Aul Sins

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Catwoman

Catwoman

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Hercules

Hercules

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Extract

Extract

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Escape Plan 2: Hades

Escape Plan 2: Hades

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Date for Mad Mary

A Date for Mad Mary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kid

The Kid

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meet Dave

Meet Dave

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Comedy Central Roast of Donald Trump

Comedy Central Roast of Donald Trump

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry