RSS feed for Cathal

Cathal has logged 687 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
American Pie

American Pie

1999
×
Edit this entry  
10
Daddy Day Camp

Daddy Day Camp

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Whistle

The Last Whistle

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Tune in for Love

Tune in for Love

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midway

Midway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman Unlimited: Animal Instincts

Batman Unlimited: Animal Instincts

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
After the Wedding

After the Wedding

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League - Gotham City Breakout

LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League - Gotham City Breakout

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fire in Paradise

Fire in Paradise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Son

American Son

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Christmas Break-In

Christmas Break-In

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A 3 Minute Hug

A 3 Minute Hug

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Transporter 3

Transporter 3

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mrs. Brown's Boys D'Movie

Mrs. Brown's Boys D'Movie

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Superman/Batman: Public Enemies

Superman/Batman: Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Countdown

Countdown

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dancing with the Birds

Dancing with the Birds

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Unlimited: Mechs vs. Mutants

Batman Unlimited: Mechs vs. Mutants

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry