RSS feed for Cathal

Cathal has logged 83 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chain Reaction

Chain Reaction

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Highness

Your Highness

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shooter

Shooter

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ransom

Ransom

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Corgi

The Queen's Corgi

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enough

Enough

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Serena

Serena

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Comedy Central Roast of Charlie Sheen

Comedy Central Roast of Charlie Sheen

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sometimes Always Never

Sometimes Always Never

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hummingbird Project

The Hummingbird Project

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Any Which Way You Can

Any Which Way You Can

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Every Which Way But Loose

Every Which Way But Loose

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
An American Werewolf in Paris

An American Werewolf in Paris

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry